1. Ulusal Dergi Çalıştayı Denizli’de Gerçekleştirildi

Ketebe Piyan Dergisi ve İkra’r Dergisi’nin organize ettiği “1. Ulusal Denizli Dergi Çalıştayı” 10-12 Ağustos tarihlerinde Denizli’de gerçekleşti.

Ulusal anlamda ilk defa düzenlenen çalıştayda, Türkiye’de dergiciliğin sorunları, tasarım alanındaki dönüşüm, nazım ve nesir alanındaki sorunlar, dağıtım ve pazarlama alanındaki tıkanıklık ve güncel ekonominin dergiciliğe etkisi gibi konular konuşuldu.

Çalıştaya Ketebe Piyan ve İkra’r dergileri başta olmak üzere, Barbar, Mey’us, Telmih, Serçe Edebiyat, Hark, Kemik Kadro, Sinada, Dualist, Alandayız, Hoşaf, Ukde, Yıldız, İmge, Suskun dergileri katıldı.

Çalıştay ile ilgili konuşan İkra’r Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Abdulkadir Ünal:

“Haftasonu Denizli’mizde ‘I. Dergi Çalıştayı’ ile anlamlı bir çalışmaya imza attık.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen genç dergicilerle, Türk edebiyat kültüründe yadsınamayacak bir yere sahip olan ‘dergi ve dergiciliği’ konuştuk, tartıştık ve istişare ettik. Çalıştayda, günümüz dergiciliğinin bir adım öne taşınması için yeni fikirler ortaya çıkarken böyle bir çalışmanın ne kadar önemli olduğunu da görmüş olduk.

Anadolu’da böyle bir çalışmanın yapılması, özelde Denizli’mizde gerçekleşmesi de bizleri ayrıca mutlu etti. Öte yandan çalıştay dışında katılımcılarımıza Denizli’mizin kültürel dokusunu hissettirirken tarihsel derinliğinde de bir yolculuğa çıkardık.

Çalıştayın en önemli vurgusu ise “kısıtlı imkânlarla, hiçbir destek alınmadan” böyle bir etkinliğe imza atılmış olmasıdır. Emeği geçen tüm dostlarıma candan teşekkür ederim. Ve unutmadan; biz biliyoruz ki gelecek bizim. Gençliğin güzel işlerde var olması için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Öte yandan Ketebe Piyan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Ali Öncel ise:

“Bir gelenek haline dönüşmesini amaçladığımız 1. Denizli Dergi Çalıştayı’nı gayet verimli bir şekilde gerçekleştirdik.

Dergicilik, edebiyat dünyasının mihenk taşlarındandır. Dergiler birer okuldur ve genç yazarlar yazı yolculuğunda kendilerine ilk defa dergilerde yer edinirler. Biz de çalıştayda misafir ettiğimiz çoğu genç dergicilerden oluşan katılımcılarla bir okul olan dergilerimizi daha ileri nasıl taşıyabilirizi konuştuk. Ekonomik olarak rahat günlerden geçmiyoruz. Birçok dergi kapanmanın eşiğinde. Bizler de pazarlama ve dağıtım hususunda neler yapabiliriz, ne yapmalıyız bunun üzerinde bilhassa durmaya gayret gösterdik.

Çalıştay süresince gençlerin neler yapabileceğini, kendilerine inandıklarında başarılı olabileceklerini bir kez daha gördük. Hiçbir destek almadan, kendi çabalarımızla birçok şeyi başardık. Bizler -özellikle genç kardeşlerimiz- sanırım bir teşekkürü hak ettik. Bu teşekkürü elbette çıkaracağımız yeni sayılarımızda okurlarımızdan bekliyoruz. Takım elbiseli abilerimiz inşallah okurumuz olurlar ve sonrasında bizlere teşekkür ederler.” ifadelerine yer verdi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir