Bana Müsaade

Çocukların ağlamasına müsaade ediliyor Allah’ım.

Ve gündüzlere giden tüm otobüsleri kaçırıyorum. Merhamete ayırdığım, vicdan ile sınırlı kalan son biletim de yanıyor böylece. Bildiğim tüm şiirleri unuttuğum halde ismimi unutmayı beceremiyorum, yük olmaktan kurtulamıyorum.

Annelerin üzülmesine müsaade ediliyor Allah’ım.

Düzenim bozuluyor, benden içre olana küsüyor, yetim sofralarına kuruluyorum. Mataramdaki suyu umursamıyorum da erzağımdaki öksüz lokma canımı sıkıyor. Hangi durakta ineceğimi unutuyorum. Geç kalıyorum yaşanmışlığa.

Şehirlere müsaade ediliyor Allah’ım.

Biri metroya yetişiyor, huzursuz. Çocuk beton hapsinde, bir moda degisi sehpa üzerinde. Toprak yolun özlemi, baba yüreğinde. Fazla kalabalık şehir, fazla tenha gönül. Herkes yalnız kalmışken samimiyeti erteliyorum.

Konuşmalara müsaade ediliyor Allah’ım.

Derdin dermân olduğunu unutuyorum. Büyük harflerin uğultusu hevesimi yontuyor, nefretimi onarıyor. Kırılıyorum. Yalanlar söyleniyor, methiyeler düzülüyor. Gönül taşlıyor, gözler dostum diyor. Çelişki ve insan, maskeler, her köşede maskeler… Korkuyorum.

Ağıtlara müsaade ediliyor Allah’ım.

Cennet, sadrı genişleyen bir annenin her köşesindedir diyorlar, anlıyorum. Topraktan evvel gönüllere gömülüyorlar. Ustaca kaçıyorum. Bir mısrası eksiliyor şiirin, arıyorum.

Şairlere müsaade ediliyor Allah’ım.

Amatör dertliler melâl ile dertleşiyor. Büyüdükçe büyüyor yaralar. Her şeyi anlıyorum. Fuzûlî sunuluyor kederlere, Gâlib dedeyi buluyorum, zâtım hoşnut kalıyor. Hûd suresi dedikçe şiir, öksüzce ihtiyarlıyorum. Söz hakkı istiyorum kalbimden.

Bulmalara müsaade ediliyor Allah’ım.

Yaralı bir dünyanın sağ kalan yolcusu değilim, biliyorum. Yoğun acılar paylaştırılıyor günlere. Yanılıyorum. Tüm saatlere sığıyorum. Aramak kaidesidir yaşamın. Ölmek kaidesidir aramanın.

Özlemlere müsaade ediliyor Allah’ım.

Avucumda büyüyen dualar yaklaşıyor şükrüme. Hakikati arıyorum, yoruluyorum gerçeğin eşiğinde. Bâki kalan kubbeyi hasretle süslüyorum. Yazılacak en güzel şiirin bu dünyaya ait olamayacağını biliyorum.

Gitmelere müsaade ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir