Sokrates’in Savunmasından Kesitler ve Yorumlarım 1

“Ben ağzımı açıp da eksikliklerimi sergilediğim ve çok da iyi bir hatip olmadığım ortaya çıktığında, bu söylediklerinden utanç duymaları gerekir. Hitabet gücünden anladıkları gerçeğin gücüyse,o zaman ben de iyi bir hatip olduğumu kabul edebilirim. Fakat asla onların anladığı biçimde değil! Onların söylemek istediği çok farklı!”

Gerçeğin gücü hakikatin ta kendisi, hak yolunun hakkı savunan yolcuları gerçeğin şahitleridir, ne süs ne gösteriş ne algı oyunuyla akıllarını çelmek ne de güçlü bir hitabetle göz boyamak ve insanları kandırmak değil  onlar nereden anlayacak ki Sokrates’in dediği gibi

“Asla onların anladığı biçimde değil! Onların söylemek istediği çok farklı!”

Sonra arkalarına bakmayacaklar ve günahlarının boyunlarını aştığını görmeyecekler bile! Görseler ne fayda doğru bildikleri yoldan(!) geri mi dönecekler ki? Muhtemelen saplanmış oldukları bataklığa daha da saplayacaklar kendilerini. Meyveli ağacı taşlayacaklar, olmayanı oldu diye gösterecekler, gözlerin kendilerine dikildiği vakit basit açıklamalarla kaçtıklarını sanacaklar hakikatten, milleti kandırdıklarını sanacaklar fakat kanan sadece kendileri olacak, önlerine geleni bataklık zincirine dahil etmek isteyecekler; lakin  kalbinden Allah, dilinden Bismillah düşmeyenleri Allah’ın izniyle duaları koruyacak. Kalkan misali atılan oklar asıl sahibini bulacak ve duaların gücüyle hainlerin kalbinin orta yerine saplanacak. Sevdası Allah olanların imtihanı büyük olacak, kardeşi açken tok yatanlar da olacak fakat ahiret onların son durakları olacak. En ufak iyiliğin de zerre kadar kötülügün de hesabı sorulacak! Sevdası vatan olanların gözünde “Kardeş”i aklında bayrağı olacak. Vatanım diyerek çarpışan biricik mehmetçiğimizin mertebesi “Şehitlik”, makamı Cennet olacak. Vatan hainlerinin Cehennemde kuyusu kazılacak. Hiçbir çıkar gözetmeden hak yolunda vatan uğrunda çalışanların alın terleri Tuğba Ağacında gölgelenmek, en Sevgiliye ulaşmak için akacak! Nihayetinde herkes ektiğini biçecek; adalet yerini er ya da geç elbet bulacak, her koyun kendi bacağından asılacak! İmanıyla can verip Salih-i Amel işleyenlerin gülümsediği, cehennem zebanilerinin ateşini alevlendireceği günahkârların Yüce Rabbimizin gafletiyle yaptıklarına pişman olacağı o günde işte o günde adalet yerini bulacak ve sınavımız sona erecek! Allah bizi sınavı hayırlısıyla verip, Sırat köprüsünü geçenlerden, amel defteri sağ tarafına verilenlerden eylesin!Amin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir