Yaşamaya Değer Bir Hayat Yaşamak

Kendinize üç soru sorun.

  • Yaşadım mı?
  • Doya doya sevdim- sevildi mi?
  • Bir fark yaptım mı?

Yaşamak sadece nefes alıp vermekten ibaret değil. Yaşamak sabah işe gidip, akşam işten gelip yatıp uyumak, hafta sonları pikniğe gitmek değil.

Sahi yaşamak nedir sizce? Neden yaşıyoruz? Bu hayat mükâfatı neden bizim bedenimize lütfedilmiş? Şimdiye dek milyarlarca insan yaşadı ( belki çoğundan bir haberiz hâlâ) hâlâ yaşamakta olan milyonlarca insan ve yaşayacak olanda bir sürü insan var. Peki neden? Neden yaşıyoruz? Yaşamı, hayatı hiç sorguladınız mı? Kendinize: neden yaşıyorum ya da sahiden yaşıyor muyum, bu benim yaşadığım şey ‘yaşamak’ mı diye hiç sordunuz mu? Bu konu üzerine bir-iki dakika da olsa şöyle bir düşündünüz mü? Umut ediyorum ki düşünmüş olun. Daha önce bu konuyu düşünmemiş olan varsa da lütfen şu anda durup bir düşünsün.

Sahiden, ama sahiden yaşadınız mı?

Peki ya doya doya sevdiniz-sevildiniz mi? Bir insanı sevmek için yeterli cesareti gösterdiniz mi? Birini iliklerinize kadar hissederek, doya doya sevdiniz mi? Birinin gözlerine baktığınızda içiniz titredi mi? Sevmek için çaba sarf edip, sabır gösterdiniz mi? Maalesef bunları yapabilenler çok az.  Her şeyi geçin birinin bizi sevmesine bile karşıyız. Korkuyoruz. Sevilmeye bile cesaret edemiyoruz. Neden peki? Aslına bakarsanız nedenler her zaman var.  Bu noktada söylemek istediğim Amerikalıları tabiriyle ‘nedenlerin canı cehenneme’.  Lütfen doya doya sevin. Hayatınızda ki belki de bir daha hiç yaşayamayacağınız aşkları ıskalamayın, şans verin, yapıcı olun. Bir yerde okumuştum: diyor ki; biriyle sorununuz varsa ona yarın ölecekmiş gibi davranın, bir süre sonra sorundan eser kalmayacaktır.

Sizde yarın ölecekmiş gibi sevin.  Doya doya sevin, doya doya sevilin.

Farkınız ne? Sizi diğer herkesten ayıran ne? İşte geldik, işte gidiyoruz. Peki, ne yaptınız? Dünyada ki hadsiz sayıda ki insandan sadece bir tanesi yazıyı buldu. O güne kadar ki, belki bulmamı olmasa şu anda ki kimsenin bulamayacağı bir şeyi icat etti. İnsanlık değişti, dağlar yerinden oynadı. Parayı bulan da tek bir kişi idi. İnsanlık tarihinde sadece bir kişi. Ateş, su kanalları, yer çekimi, ampul, telefon… Bunları da tek bir kişi buldu. Kimi tesadüfen, kimi canı pahasına, kimi korkusu yüzünden, kimisi de ihtiyacına binaen…  Sen ne yaptın? Koca ömründe neyi değiştirdin? Senin farkın neydi? Fark yaptınız mı? (sahiden?)

Bu üç soruyu daha benim açıklayamadığım şekilleriyle düşünüp cevaplayınız. Bakınız hayatınız nasıl? Yaşamaya değer mi?

Yaşamaya değer bir hayat yaşamak istiyorsanız harekete geçin.

Hemen.  Şimdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir