İntizar

Yol gözlemektir intizar, beklemektir. İnsanın başına zaman zaman gelen bir durummuş gibi gelir intizar hali. Oysaki insan sürekli bir bekleyiş halindedir. Evden işe giderken bineceği otobüsü bekler, sonra yol boyunca işyerine ulaşmayı bekler, işlerin işleyişini bekler, aldığı nefesi verebilmeyi bekler… Ancak bunların gün içinde farkına varmaz. Alışmıştır ufak beklemelere, beklemek anlamına gelmemiştir onun için. Ancak ne zaman hacdan gelecek olan ninesi bekledi, askerden gelecek olan sevdiğini bekledi, içinde büyüyen yavrusunun cennet kokusunu duymayı bekledi o zaman içine oturur ve beklemek anlam kazanır insan için. O küçük beklemeler büyüklerine bir alıştırmadır aslında. İnsan ki her zaman geç farkına varır.

Genel kanıya göre intizar hali insanın üzerine yapışmış bir eylemsizlik halidir. İntizarın içinde sabretmeyi barındırdığı gözden kaçırılır. İnsan beklerken sabretmeyi öğrenir, sabretmeyi öğrendikçe beklemek kolay hale gelir. O ilk başlardaki günlerin hafta, haftaların ay gibi gelmesi durumu sabretmeyi öğrendikçe normale döner. İşte öyle iç içedir ve birbirlerini anlamlı kılar sabretmek ve beklemek. Ancak sabretmeyi öğrenmek de öyle kolay değildir. Çünkü sabretmek belki de eylemlerin en meşakkatlisi olandır, insan için en zor imtihandır. Zordur ki peygamber huyu denir sabır için, peygamber mesleği…

Doğmayı bekledik; ilk adımımızı atmamızı, ilk sözcüğümüzü söylememizi bekledik; büyümeyi bekledik şimdi de ölümümüzü bekliyoruz. Genciz belki ama farkındayız sona adım adım yaklaştığımızın ve ölümün yaşı olmadığının. Farkında olduğumuz için şükrediyor ve ölümümüzün şeb-i aruz olması için, sevgiliyle vuslatımız olması için çalışıyoruz. Çalışırken sabrediyoruz. Yeri geliyor gençliğimizden vazgeçiyoruz. Sonra anlam kazanıyor “ beklemek en korkunç halidir yaşamanın ” sözü. Ve sonra “ Allah sabredenlerle beraberdir. “ ayeti beliriyor zihnimizde. Sonra bir kez daha şükrediyoruz. Beklemeyi ve sabretmeyi seçtiğimiz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir