Masalları Çocukların Ulaşamayacağı Yerlerde Saklayınız

Birçok çocuk ebeveynleri tarafından masallarla uyutulurdu. Bense masallarla uyanmıştım yaşam denen uykudan. Pamuk prenses ve yedi cüceleri ilk dinleyişimde cücelerin – en azından birinin- pamuk prensese aşık olmayışına içerlemiştim. Ben cücelerden, pamuk prensese aşık olmalarını ve onu elde etmek için ölümcül bir düelloya tutuşmalarını beklerken beyaz atlı, zengin bir prens çıkagelmişti. Hiç değilse cücelerden biri prensi düelloya davet eder diye bekledim, o da olmadı. Cücelerin hiçbiri prensese aşık olmamıştı. Şaşkındım. Ertesi gün “bu işte bir terslik yok mu?” diye sordum öğretmenime. Öğretmen “Ben bir terslik göremiyorum. Masallarda daima iyiler kazanır. Bu masalın sonunda da iyi kalpli prens ve prenses kazanıyor ” demişti. Ve ben hala şaşkındım! Masalda prensesi öpüp uyandıran prensin iyi kalpli olduğu söyleniyor ama hiçbir iyiliğinden söz edilmiyordu. Oysa cücelerin prensese yaptığı iyilikler ortada. Bu durumda “iyiler”in cüceler olması gerekmez miydi?

O gece beni uyku tutmamıştı. Yaşıtlarımı mışıl mışıl uyutan masallar benim uykularımı kaçırmaya başlamıştı. Kafamda hep aynı soru vardı: Yedi erkek cüceden hiçbiri nasıl olur da dünyalar güzeli bir prensese aşık olmaz? Bu durumu cücelerin özgüven eksikliğiyle açıklayabileceğimizi sanmıyorum. Masallar yüzyıllardır herkesin haddini bilmesi gerektiğini haykırıp duruyor subliminal olarak. Yani cüceler de kim oluyor? Prensese aşık olmak ne hadlerine? Bu ne cüret? Bu ne küstahlık? O ancak kendisini saraylarda yaşatacak bir prense layık olabilir, ormanda yaşayan zavallı bir cüceye değil. Prens bu masalda gücü temsil eder. Yakışıklı, zengin ve asildir. Sade o mu? Atı da asildir. Ballandıra ballandıra anlatılır masallarda prensin beyaz atı. Sadece bunlarla da sınırlı değildir prensin gücü. Hiçbir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadan tek bir öpücükle prensesi ölüm uykusundan uyandırabilecek kadar doğaüstü güçleri de vardır. Cücelerin ise ahşap bir kulübeden başka neleri var ki?  Bütün bunlar bir tarafa bu masaldaki ikincil kahramanlar neden cüce düşündünüz mü hiç? Zaten fazlasıyla güçlü olan beyaz atlı prensi daha da güçlü göstermek için olabilir mi?

Öğretmenim dahil herkese şu soruyu sormak isterdim: “Masallarda daima iyiler kazanıyorsa cücelerin bu masaldaki kazancı ne? Ormandaki sefil hayatlarına devam etmiyorlar mı?” Masallarda iyiler değil – iyi rolü biçilmiş- güçlüler kazanır. Diğer masalları da dikkatli bir şekilde incelersek; kahramanların iyi kalpli olduğunu ancak iyi oldukları için değil güçlü oldukları için kazanan taraf olduklarını görebiliriz.

İyiler, gerçek hayatta olduğu gibi masallarda da kaybeder! Hem hayat dediğimiz ne ki? Prenslerin tüccarlara, beyaz atların beyaz BMV’lere ve cücelerin atanamayan öğretmenlere evrildiği koca bir masal! Lütfen çocuklarınızın beynini güçlülerin kazandığı masallarla kirletmeyin. Masalları çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

NOT:#nisandacücelere40binatama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir