Muhatap Meselesi

Ahmet Kekeç 22 Temmuz 2015 tarihli yazısında Türkiye’nin HDP diye bir meselesi olduğundan bahsetmişti. Bende katılıyorum Ahmet Ağabeyin bu söylediklerine. Türkiye’nin Kürt meselesinden çok HDP diye bir meselesi var bugün. Mesele “Kürt meselesi”yse, evet, bu meselenin kaynağı bellidir: İnkâr politikaları ve sistematik asimilasyon…”(1)
Mesele inkâr ve sistematik asimilasyon ise AK Parti hükümeti bunlara son vermedi mi? Verdi. Kürt kimliği üzerindeki despotik yasakları kaldırmadı mı? Kaldırdı. Meseleyi bir asayiş meselesi olarak görmeyerek hakları iade etmedi mi? Etti. Ak Parti haklar temelinde bir sürü iyileştirmeler yapmadı mı? Yaptı.
Bunca şey yapılmışken neden HDP çözüm süreci için yeteri uğraşı vermedi? Neden hep karamsarlığa oynadı? Türkiye partisi olacağız diye yola çıktı fakat zehir zemberek tehditkâr, kutuplaştırıcı ve dayanaksız birçok söylemle bir sürü vatandaşımızın ölümüne neden oldu.
HDP gücünü Kürt halkından almayan bir siyasi parti ki, bayan eş başkanın kendisi terör örgütü isimlerini sayarak net bir şekilde bunu ifade etti zaten. Bu üslup bu yaklaşım olduğu sürece silahsızlanmanın olması mümkün olabilir mi sizce?
Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde sözde özerklik haberleri geliyor son günlerde. Özerklik ve özyönetim tarzı illegal söylemler HDP’yi illegalliğe doğru itiyor. Demokrasi altına gizledikleri bölücülük HDP’yi Türkiye Partisi değil, terörist parti konumuna getiriyor. Örnek verecek olursak HDP’li Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak Diyarbakır’ı özerkleştireceğini söyleyerek Anayasa’nın 3. Maddesine ve Türkiye Cumhuriyeti bütünlüğüne kastetmiştir. Kışanak’ın tahrik edici bu söylemlerine binaen gereken neyse yapılmalıdır.
Terör örgütü ile etkin mücadele devam ediyor ve edecek. Bu operasyonlar sürerken PKK’ya fikren destek veren her teorisyen Anayasa’nın 3.maddesini ihlal etmekten yargı karşısına çıkarılmalı ve tutuklanmalıdır. Bu eksende bunlara destek veren akıl hocaları, işadamı, akademisyen, gazeteci, sanatçı ve maskeli teröristlere de kayıtsız kalınmayarak operasyonlar düzenlenmelidir. Yani kuklayı değil kuklacıyı misali…
Hal böyle iken ülkeyi silah kullanarak bölmeye çalışan, kalem kullanarak bölmeye çalışan insanlardan daha az tehlikeli. En azından birinin ne olduğunu biliyoruz. Silah tutana terörist kalem tutana gazeteci-yazar deniyor maalesef. Bu noktada bizim kalemşörlerden beklentimiz barışın kelamını yazmaktır. Kalemin her türlü kılıçtan ve silahtan üstün olduğunu haykırarak göstermektir.
PKK, özellikle de Kürt gençliğinin önemli kesimini seküler hale getirdi. PKK eliyle sekülerleşen Kürtlerin dindarlıkla ilişkileri zayıfladı. Etnik milliyetçilik ideolojileştirildi. İslâm’ın kati suretle reddettiği ırkçılık, dinî ve seküler biçimleriyle gençliğin önüne sunuldu. Gençliğe yapılan bu ameliyatlar ittihat ruhuyla birlikte yaşama düşüncesini zayıflattı.
Çözüm sürecine gelecek olursak bu sürecin yegâne muhatabı Kürt halkının kendisidir. Bunun için mütalaa konusu olması gereken temel hak ve özgürlüklerdir. Hükümet artık sadece HDP ile değil, Hüda Par gibi siyasi yapılanmaları ve dindar kanaat önderlerini de güçlü muhataplar olarak almalıdır.
Ali Karahasanoğlu’nun da dediği gibi. Dün 8 tane yiğidimiz mayın patlaması sonucunda şehit oldu. Terör örgütü yeri kazıp, mayın döşüyor. Üstünü üstlük o kazdığı yere de asfalt döküyor. Türkiye artık eski Türkiye değil askeri teknolojimiz daha da iyi durumda. Şimdi insansız hava uçaklarımız ve jammerlarımız var. Askeri ve polis araçlarına, jammer koyularak en azından uzaktan kumandalı patlamalar önlenebilir. Bu hususta artık gereken neyse yapılmalıdır.
Velhasıl kelam. Nefreti körükleyici saldırılar sonrasında halkın öfkesini yönlendirip iç karışıklık çıkarmayı amaçlayan kirli odaklara karşı dikkatli olmamız şart. İtidalli duruşumuzu kaybetmememiz gerekiyor.
Unutmamalıdır ki; bu millet her şeye rağmen sabırlıdır. Barışı isteyen asıl bu sabırlı kahir ekseriyettir. Hak dilerse şerleri hayreyler. O, dilerse kafirlerin, fasıkların eliyle dahi rızasını gerçekleştirir.
Rabbim güvenlik güçlerimize güç kuvvet versin.
Selametle…

Kaynak
(1)- http://haber.star.com.tr/yazar/kurt-sorunu-degil-hdp-sorunu/yazi-1045170

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir